Interdisciplinárne vzdelávanie a výcvik o hybridných hrozbách
Interdisciplinárne vzdelávanie a výcvik o hybridných hrozbách
17 Máj 2023
3408
text: pplk. Martin Chovanec, foto: -sz-
17 Máj
Dňa 11. mája 2023 sa v priestoroch Simulačného centra Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika (ďalej len „AOS“) uskutočnil Informačný deň formou konferencie, ktorého nosnou témou bolo predstavenie projektu „Interdisciplinárne vzdelávanie a výcvik o hybridných hrozbách“. Pozvanie prijalo 40 predstaviteľov štátnej správy, samosprávy, viacerých vysokých škôl a stredných škôl zo SR a ČR.
„Hlavným cieľom rozbehnutého projektu je vytvorenie online kurzu v oblasti hybridných hrozieb, ktorý bude možné v budúcnosti začleniť do učebných osnov v rámci vysokoškolského alebo kariérneho vzdelávania a zároveň aj vytvorenie zjednodušenej verzie kurzu, ktorej cieľovou skupinou budú stredné školy“, uviedol v úvode projektový manažér pplk. Martin Chovanec. Na tvorbe obsahovej náplne kurzu a vytváraní jej metodiky v súčasnosti aktívne pracujú katedry a pracoviská AOS, a to katedra bezpečnosti a obrany, katedra vojenskej taktiky a operačného umenia a simulačné centrum. Okrem nich sú do projektu zapojené aj vzdelávacie inštitúcie z Maďarska, Rumunska, Talianska, Izraela a Veľkej Británie.
Hlavný program informačného dňa tvorili vystúpenia troch autorov, ktorí svoje príspevky predstavili formou prezentácie a následnej diskusie. Obsahovou náplňou dňa bola téma Hybridná vojna: Prípadové štúdie, Operačné prostredie a Analýza rizík. „Príspevok s názvom „Operačné prostredie“ reagoval na zmenu filozofie vedenia vojenských operácií po udalostiach na Ukrajine po roku 2014. Reflektoval na nevyhnutnosť plnenia základnej úlohy ozbrojených síl, a to zaručiť bezpečnosť a obranu štátu pred ozbrojeným útokom cudzej mocnosti, a to aj proti „hybridnému“ protivníkovi v operačnom prostredí hybridnej vojny“, priblížil svoju tému autor mjr. Jaroslav Kompan. Program konferencie obohatilo i vystúpenie predstaviteľov odboru pre hybridné hrozby a strategickú komunikáciu MO SR s témou Príklady informačných a psychologických operácií na Slovensku. Počas celého dňa mali účastníci možnosť zapojiť sa do panelovej diskusie k aktuálnym témam v oblasti konšpiračných teórií, hoaxov, kybernetickej bezpečnosti a odolnosti proti hybridným hrozbám.
V rámci popoludnia bol program informačného dňa doplnený o unikátne simulačné cvičenie študentov AOS s námetom pre riešenie hybridných hrozieb počas krízovej situácie. Cvičenie sa vyznačovalo špecifickým prepojením viacerých simulačných technológií za účelom získania čo najväčšieho edukačného efektu v predmetnej oblasti. „Cvičenie takéhoto rozsahu poskytne študentom vnemové vstupy, ktoré zabezpečia veľmi efektívnu prípravu na boj proti hybridných hrozbám. V neposlednom rade preverí ich schopnosti v prijímaní a vyhodnocovaní informácií, ďalej zlepší ich myšlienkové vnemy v otázkach rozhodovacieho a plánovacieho procesu, ako aj vo vnímaní dôsledkov nimi prijatých rozhodnutí“ uviedol na margo cvičenia riaditeľ Simulačného centra AOS mjr. Matúš Grega.