Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Streda 08. 12. 2021        
 Hlavná stránka
Medzinárodná konferencia k projektu GAIA - X

Medzinárodná konferencia k projektu GAIA - X
 
    V mesiaci október 2021 sa na pôde Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika organizoval medzinárodný summit pod hlavičkou Gaia-X Hub Slovakia.
    
    Európska organizácia Gaia-X si zobrala za cieľ vybudovať otvorenú európsku dátovú infraštruktúru a zlepšiť konkurencieschopnosť európskeho dátového a digitálneho prostredia. Je podporovaná Ursulou Von Der Leyenovou, Thierym Bretonom, Brunom Le Mairom a Petrom Altmeierom a Slovensko sa k nej prihlásilo podpisom deklarácie 15. októbra 2020. Táto organizácia spája spoločnosti, asociácie a výskumné inštitúcie s cieľom vytvoriť dôveryhodný digitálny ekosystém. Je navrhnutá tak, aby zjednodušila zhromažďovanie a zdieľanie dát vytvorením vyhradených dátových priestorov, ktoré budú využité v rôznych odvetviach. Užívatelia a firmy si však naďalej zachovajú suverenitu nad svojimi dátami. S viac ako 1 800 účastníkmi vytvorila iniciatíva Gaia-X federatívny systém na prepojenie používateľov cloudových a edge služieb.
    
    Za Slovensko sa k projektu pripojili spoločnosti združené v Priemyselnom inovačnom klastri a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky. V koordinačnom výbore sú zastúpené i Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ) a Ministerstvo financií Slovenskej republiky (MF).
    
    Do projektu sa zapojili taktiež dve slovenské vysoké školy - Akadémia ozbrojených síl generála M. R. Štefánika a Žilinská univerzita v Žiline, ktoré sa rozhodli v dňoch 11. - 12. 10. 2021 zorganizovať medzinárodný summit pre zúčastnené strany pod hlavičkou Gaia-X Hub Slovakia za prítomnosti Ministerstva obrany SR, na ktorom bol prezentovaný samotný projekt a možná spolupráca v rámci neho.
    
    Program začal prezentáciou partnera EIT Manufacturing, ktorú predniesol Johannes Hunschofsky, Managing Director, CLC East a Konstantinos Georgoulias, Director of EU Affairs and RIS at EIT Manufacturing i prezentáciou gréckeho Gaia-X Hub Dr. Kosmasom Alexopoulosom, ktorý priblížil ich fungovanie a projekty, ktoré rozbiehajú.
    
    V ďalších častiach summitu sa predstavili obe univerzity s výsledkami svojej práce.
    
    Za AOS svoje možnosti na spoluprácu ponúkla Katedra informatiky AOS a Katedra elektroniky AOS.
  
Foto k článku 1     Foto k článku 2
  
        Ďalšie fotografie   text: -sz-, foto:-ds-    
   -->
gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
 Pripravované akcie
 
    Obhajoba dizertačnej práce 2. 12. 2021
 
 Oznamy
 
     Vyšlo nové číslo:
    AKADEMIK
 
    Vyšlo nové číslo: Science & Military 1/2021
 
     Vyšlo nové číslo:
Vojenské reflexie 1/2021
 
    ŠPE - termíny ško-
lení 2021
 
 Vo fotogalérii
     Kadeti strieľali vo VVP Lešť z mínometov 26. 10. 2021
 
    Zborník
CSDP Olympiad 2016
 
    Centrálny register 
pohľadávok štátu
 
   DPŠ 
  
 
   UTV 
  
 
   DETSKÁ UNIVERZITA 
  
 
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. decembra 2021   (8609)