Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Streda 08. 12. 2021        
 Hlavná stránka
Medzinárodný deň vojnových veteránov

Medzinárodný deň vojnových veteránov
 
    Dňa 11. novembra o 11. h a 11. minúte sme si pripomenuli ukončenie 1. sv. vojny, ktorá si vo svete vyžiadala milióny obetí. Práve v tento deň pred 103 rokmi bolo v mestečku Compiégne v roku 1918 podpísané prímerie, ktorým ustali boje tzv. Veľkej vojny. Tento deň sa každoročne vo svete oslavuje i ako Medzinárodný deň vojnových veteránov.
    
    Aj tento rok si mesto Liptovský Mikuláš spolu s Úniou vojnových veteránov, spoločenskými organizáciami a občanmi pripomenuli toto výročie a uctili pamiatku obetí vojny. Pri spomienkovom akte participovali i kadetky našej školy, Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, pod vedením nrtm. Moniky Miškovičovej, ktoré rozdávali okoloidúcim zúčastneným červené maky, kvet, ktorý symbolizuje krvavé boje na flámskych poliach.
    
    Spomienkový akt sa konal pri pomníku „Matka“ vo Vrbici a na počesť obetí 1. sv. vojny sa na tunajšom kostole Zbierka, rovnako ako na ďalších kostoloch po celom svete, presne o 11:11 h rozozvučali zvony pripomínajúce hodnoty mieru.
    
    Medzinárodný deň vojnových veteránov sme si v tom istom čase uctili aj pietnou spomienkou na vojenskom cintoríne Háj Nicovô. Spomienkovej udalosti sa zúčastnili i najvyšší predstavitelia rezortu obrany na čele s ministrom obrany Jaroslavom Naďom i náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom. Akadémiu ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika reprezentovali rektor doc. Jozef Puttera a prorektor pre vojenské veci plk. Ľubomír Matta. Zúčastnení boli i príslušníci diplomatického zboru, viceprimátor mesta Liptovský Mikuláš Ľuboš Trizna a ďalší hostia, ktorí si prišli uctiť Deň červených makov.
    
    Práve pred troma rokmi rozhodol rezort obrany o umiestnení pomníka pripomínajúceho profesionálnych vojakov, ktorí zahynuli pri plnení svojich služobných povinností, na výšinu Háj-Nicovô nad Liptovský Mikuláš.
    
    Ako vo svojom príhovore pripomenul minister obrany: „Mier nie je samozrejmosťou. Vážme si, čo pre nás naši predkovia urobili, za čo hrdinovia v uniforme bojovali. Som veľmi rád, že sme sa tu zišli, aby sme vzdali hold našim vojakom, ktorí doslova naplnili prísahu, ktorú zložili. Verím, že budeme na nich vždy spomínať a vzdávať im hold, ktorý si zaslúžili.“
    
    Záverečné slovo pietnej udalosti patrilo predstaviteľom duchovnej služby OS SR, generálnemu duchovnému Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR plk. Viktorovi Sabovi a generálnemu vikárovi ordinariátu OS SR a OZ plk. Jozefovi Michalovi. Plk. Viktor Sabo vo svojom zamyslení zdôraznil dôležitosť pripomenutia si vojnových veteránov i novodobých veteránov z éry samostatnej republiky a poďakoval OS SR, že bránia a chránia našu vlasť.
  
Foto k článku 1 Foto k článku 2 Foto k článku 3
  
  
Foto k článku 4 Foto k článku 5 Foto k článku 6
  
        Ďalšie fotografie   text: -sz-, foto: -ds-    
   -->
gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
 Pripravované akcie
 
    Obhajoba dizertačnej práce 2. 12. 2021
 
 Oznamy
 
     Vyšlo nové číslo:
    AKADEMIK
 
    Vyšlo nové číslo: Science & Military 1/2021
 
     Vyšlo nové číslo:
Vojenské reflexie 1/2021
 
    ŠPE - termíny ško-
lení 2021
 
 Vo fotogalérii
     Kadeti strieľali vo VVP Lešť z mínometov 26. 10. 2021
 
    Zborník
CSDP Olympiad 2016
 
    Centrálny register 
pohľadávok štátu
 
   DPŠ 
  
 
   UTV 
  
 
   DETSKÁ UNIVERZITA 
  
 
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 07. decembra 2021   (8592)