Návrat na hlavnú stránku AOS
  Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Sobota 23. 10. 2021        
 Hlavná stránka
Protilietadlovci oslávili 100 rokov svojej činnosti na Slovensku

Protilietadlovci oslávili 100 rokov svojej činnosti na Slovensku
 
    Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika (AOS) hostila vo svojich priestoroch dňa 13. septembra 2021 medzinárodnú konferenciu pri príležitosti stého výročia činnosti protilietadlovcov na Slovensku. Konferenciu organizačne zastrešil pplk. v.v. Ladislav Záhradník za AOS v spolupráci s veliteľstvom Vzdušných síl OS SR za aktívnej spoluúčasti predsedu Klubu generálov SR, bývalého náčelníka GŠ OS SR generálporučíka v. v. Petra Vojteka.
    
    Na podujatí sa stretlo viac ako 100 bývalých i súčasných príslušníkov zložiek protivzdušnej obrany (PVO) zo Slovenska i z Českej republiky, ktorým to pandemická situácia umožnila. Je obdivuhodný i fakt, že najstarší účastník podujatia mal viac ako 90 rokov.
    
    V úvode všetkých zúčastnených privítal v aule AOS rektor doc. Jozef Puttera, ktorý vyjadril želanie: „aby táto konferencia vytvorila priestor a platformu pre to, aby sme spolu podiskutovali, zaspomínali s bývalými spolužiakmi, kolegami, priateľmi o tom, čo sme zažili, čo prežívame a čo nás čaká“. Zároveň konštatoval: „že AOS je inštitúcia, ktorá bola, je a pevne verí, že aj v budúcnosti bude spojená s prípravou odborníkov protivzdušnej obrany“.
    
    Medzi významných hostí konferencie patrili generálny riaditeľ SEĽUZ MO SR Martin Jakál, zástupca veliteľa vzdušných síl brig. gen. Ladislav Dovhun, riaditeľ Vojenského historického ústavu plk. Miloslav Čaplovič, ale aj zástupca veliteľa 25. protilietadlového raketového pluku Armády ČR zo Strakoníc plk. gšt. Ladislav Stolárik.
    
    Celá konferencia sa niesla v znamení príspevkov, ktoré mapovali obdobie rokov 1921-2021, teda obdobie od oficiálneho vzniku 3. protilietadlovej batérie Bratislava 151. delostreleckého pluku Praha, ako prvej protilietadlovej jednotky na území Slovenska až po súčasnosť. Perspektívu ďalšieho rozvoja protivzdušnej obrany v rámci OS SR vo svojom vystúpení načrtol brig. gen. Ladislav Dovhun.
    
    Na záver podujatia odovzdal súčasný veliteľ PLRB Nitra plk. Ing. Jozef Paňko všetkým pozvaným účastníkom stretnutia pamätné plakety ako uznanie za ich prácu v prospech PVO Slovenska a prierezovú publikáciu storočnou históriou PVO na Slovensku. Taktiež boli zaslúžilým protilietadlovcom odovzdané Pamätné plakety Klubu vojenských dôchodcov Pezinok, kde v minulosti sídlil najstarší a najväčší útvar PVO na Slovensku.
  
Foto z článku 1

Foto z článku 2
Foto z článku 3

Foto z článku 4
Foto z článku 5
  
Foto z článku 6

Foto z článku 7
Foto z článku 8

Foto z článku 9
Foto z článku 10
  
        Ďalšie fotografie   text: -sz-, foto: -ds-    
  
gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
 Deň otvorených dverí 3.11.2021
 
Deň otvorených dverí 2021
 
 Pripravované akcie
 
     28.10. 2021 o 14:00h
   Pietna spomienka – Háj Nicovô"
 
 Konferencie
 
    21. - 22. 10. 2021
Národná a medzi-
národná bezpečnosť
 
 Oznamy
 
     Vyšlo nové číslo:
    AKADEMIK
 
    Vyšlo nové číslo: Science & Military 1/2021
 
     Vyšlo nové číslo:
Vojenské reflexie 1/2021
 
    ŠPE - termíny ško-
lení 2021
 
 Vo fotogalérii
    Medzinárodná športová súťaž "ALLROUNDER 2021" 28. 09. - 1. 10. 2021
 
    Zborník
CSDP Olympiad 2016
 
    Centrálny register 
pohľadávok štátu
 
   DPŠ 
  
 
   UTV 
  
 
   DETSKÁ UNIVERZITA 
  
 
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 22. októbra 2021   (16960)