Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Sobota 15. 12. 2018        
 Hlavná stránka


Pracovná brigáda Bundeswehru vo Važci
 
    28. augusta 2018 prijal prorektor pre vzdelávanie Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši doc. Ing. Peter Spilý, PhD. 12 príslušníkov 63. Leteckého dopravného krídla (LTG) Luftwaffe nemeckého Bundeswehru, ktorých viedol kpt. Joachim Fedde.

    Hlavným cieľom návštevy Nemcov na Liptove bolo vykonávanie údržby a starostlivosti o nemecké vojnové hroby padlých v 1. a 2. svetovej vojne. Túto činnosť realizujú príslušníci Bundeswehru na základe dohody vlády SR a SRN z roku 2000. Za obdobie od tejto dohody zabezpečila Spoločnosť starostlivosti o nemecké hroby na Slovensku so sídlom v Prešove v rámci brigád 24 pracovných pobytov Bundeswehru na Slovensku, pričom úzko spolupracuje s Ozbrojenými silami SR.

    12 členná pracovná skupina Luftwaffe, vedená kpt. Feddem, s pobytom v Akadémii ozbrojených síl, zabezpečovala úpravu cintorína vo Važci. Tento cintorín je najväčším nemeckým cintorínom na území Slovenska, nachádza sa v nadmorskej výške 800 m n. m., otvorený bol v októbri 1998 (pripomienka 20. výročia jeho vybudovania) a spočíva v ňom približne 8 500 nemeckých vojakov. „Počet pochovaných na cintoríne vzrástol v posledných piatich rokoch na uvedené číslo, pretože pribudli nálezy pozostatkov nemeckých vojakov, ktorí padli v bojoch na východnom a strednom Slovensku“, doplnil dr. Michal Bochin zo Spoločnosti starostlivosti o nemecké vojnové hroby na Slovensku.

    Pri ukončení pracovného pobytu príslušníkov Bundeswehru na Liptove, sa na važeckom cintoríne uskutočnil 6. septembra 2018 pietny akt položenia vencov k hrobom padlých vojakov. Vence položili veľvyslanec SRN v SR Joachim Bleicker, rektor Akadémie ozbrojených síl doc. Ing. Jozef Puttera, CSc., horeuvedení príslušníci Bundeswehru a ďalšie organizácie, ktorých zástupcovia boli prítomní na pietnom akte.
  
  
  
  
    text, foto: -hg-    
  
gen. Dr. M. R. Štefánik
 

 
 Pripravované akcie
 
    V simulačnom centre:
   - 11. 10. - 14. 10. 2018
   CAX
- "GERLACH-KONVOJ"

Strelecký trenažér
- VS-STING

cvičia kadeti 3. roč. ŠJ
 
     23. 2. 2019
      
Bál AOS
 
 Oznamy
 
    Spoločné vyhlásenie
ČKR a SRK k 100. výr. založenia ČSR
 
    Vo FOTOGALÉRII
Základný výcvik kadetov - Martin
 
    Vo VIDEOGALÉRII
AOS - 2018
 
    Science & Military
 
    ŠPE - termíny ško-
lenia 2018
 
    Zborník
CSDP Olympiad 2016
 
    Centrálny register 
pohľadávok štátu
 
   DPŠ 
  
 
   UTV 
  
 
   DETSKÁ UNIVERZITA 
  
 
 
 
Facebook AOS e-mail AOS Stravovanie WEGA
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 14. decembra 2018   (14439)